• Czeski
  • Angielski
  • Francuski
  • Niemiecki
  • Polski
Imieniny: Bogumiła, Eweliny i Mirosława
środa, 26 lutego 2020
Wałbrzyska Solidarność
30.08.2019
Wałbrzyska Solidarność

Przypominamy, że na terenie Starej Kopalni dostępna jest wystawa upamiętniającą działalność wałbrzyskiej „Solidarności”.

Ekspozycja składająca się przede wszystkim z pamiątek prywatnych działaczy „S” upamiętnia zapomniany wkład Wałbrzycha w kształt całego, blisko 10-cio milionowego ruchu społecznego z początku lat 80 w Polsce. Porozumieniami Sierpniowymi będącymi faktycznym początkiem ruchu NSZZ „Solidarności” określa się cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z robotniczymi komitetami strajkowymi na przełomie sierpnia i września 1980 roku. Powszechnie uważa się, że zalicza się do nich, podpisane kolejno w Szczecinie i Gdańsku (30 i 31 sierpnia 1980 roku) oraz w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej (3 i 11 września 1980 roku). Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zanim zakończyły się strajki górnicze na Górnym Śląsku, 2 września 1980 roku analogiczne porozumienie władz z protestującymi podpisano właśnie w Wałbrzychu.

O tych i wielu innych elementach niezwykłej historii opowiada wystawa wałbrzyskiej „Solidarności” .

Ekspozycja jest stała. Szczególnie zapraszamy w dniu 31 sierpnia 2019 r. na wystawę ze względu na kolejną rocznicę. Zwiedzanie możliwe w godzinach 10.00 – 16.00. W tym dniu na wystawie pojawią się specjalni goście, z którymi będzie można porozmawiać o działalności wałbrzyskiej „Solidarności.”

Archiwum wiadomości »
Prześlij zdjęcie, zgarnij nagrody
Go to airqualityapp Go to facebook Go to twitter